ZNAJDŹ SKLEP SZKOLENIA!
NIEMOWLAK MALUCH DZIECKO CIĄŻA AKCESORIA NOSIDŁA NEWSY BLOG

Oświadczenia ekspertów dotyczące podróżowania tyłem do kierunku jazdy

Inggard Lereim

Profesor, Doktor Medycyny i przewodniczący Nordic Traffic Medicine Association.

Urazy, których dziecko doznaje podczas podróżowania tyłem do kierunku jazdy, są zwykle niewielkie w porównaniu z obrażeniami, jakie dziecko doznaje podróżując przodem do kierunku jazdy.

W porównaniu z osobą dorosłą głowa dziecka jest cztery razy cięższa w stosunku do reszty ciała. Szyja dziecka nie jest wystarczająco rozwinięta, aby utrzymać stabilnie głowę. Dlatego dziecko potrzebuje dodatkowego wsparcia i ochrony w okolicy głowy i szyi. W przypadku kolizji, pas bezpieczeństwa, który przechodzi przez żołądek, może spowodować obrażenia wątroby, nerek i śledziony. Pas musi być zaprojektowany tak, aby przechodził przez obszar bioder dziecka lub jako pas Y z paskiem między nogami dziecka.

W zderzeniach bocznych ryzyko obrażeń jest proporcjonalnie większe niż w zderzeniach z przodu lub z tyłu samochodu. Niemniej jednak dopiero niedawno rozpoczęto intensywne badania nad zderzeniami bocznymi. Obecnie foteliki samochodowe dla dzieci są dostępne ze skutecznymi wzmocnieniami po bokach, które zostały przetestowane zderzeniowo, wykraczając poza wymagania homologacji ECE. Foteliki samochodowe dla dzieci w zaawansowanych konstrukcjach, które są odporne na te zderzenia, są często wzmacniane metalem.

Najmniejsze dzieci powinny zawsze siedzieć na środku tylnego siedzenia.

Poruszanie się w ruchu ulicznym może być niebezpieczne. Jednak musimy to robić ze względów praktycznych. Niezbędne jest zapewnienie naszym dzieciom jak najlepszej ochrony. Do czwartego roku życia dziecka, standardową praktyką powinno być podróżowanie tyłem do kierunku jazdy w specjalnie zaprojektowanych fotelikach dziecięcych. Powody są bardzo proste: fotelik skierowany przodem do kierunku jazdy zwiększa bezpieczeństwo o 50%, podczas gdy w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy zwiększa się o 90-95%! Jako rodzice ponosimy główną odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszych dzieci. Musimy chronić je najlepiej, jak potrafimy, również w ruchu ulicznym i upewnić się, że wszyscy w samochodzie są bezpiecznie zapięci.


Kristin Øyen

Szef ds. Komunikacji, Trygg Trafikk (Norweska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)

Trygg Trafikk zaleca, aby małe dzieci podróżowały tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe.

„Trygg Trafikk zaleca, aby małe dzieci były przewożone tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, najlepiej do ukończenia co najmniej 4 lat. Mamy wrażenie, że wielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że zalecana jest pozycja tyłem do kierunku jazdy, ale uważa, że w rzeczywistości różnica nie jest tak duża. Badanie przeprowadzone przez nas w 2009 roku wykazało, że tylko 3 na 10 małych dzieci jest zabezpieczonych w sposób zapewniający najbardziej optymalny poziom bezpieczeństwa. Dlatego nieustannie pracujemy nad informowaniem rodziców i przekonaniem ich do wyboru fotelików dziecięcych dla małych dzieci montowanych tyłem do kierunku jazdy.

Dzieci, które są odpowiednio zabezpieczone i podróżują tyłem do kierunku jazdy, często nie doznają obrażeń.

Najpotężniejsze kolizje, w jakich prawdopodobnie będziemy uczestniczyć, to zderzenia czołowe, a w takich zderzeniach fotelik dziecięcy zwrócony tyłem do kierunku jazdy zmniejsza ryzyko obrażeń o około 85% w porównaniu do 50% w przypadku fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy. Dzieci, które są odpowiednio zabezpieczone i podrózują tyłem do kierunku jazdy, często nie doznają obrażeń, nawet w bardzo poważnych kolizjach.

Tommy Petterson

Odpowiedzialny za badania kolizyjne w VTI

„Testy zderzeniowe i wypadki wykazały, że foteliki samochodowe dla dzieci skierowane tyłem do kierunku jazdy są zdecydowanie najbezpieczniejsze”

Tommy Petterson jest odpowiedzialny za testy kolizyjne w VTI (szwedzki Narodowy Instytut Badań Drogowych i Transportu) w Linköping w Szwecji. VTI jest jednym z wiodących europejskich instytutów zajmujących się badaniami i testowaniem dziecięcych fotelików samochodowych. Tommy pracuje tam od ponad 20 lat. Wieloletnie badania, testy kolizyjne i wypadki wykazały, że foteliki samochodowe dla dzieci montowane tyłem do kierunku jazdy są zdecydowanie najbezpieczniejsze.

Świadczy o tym różnica w liczbie obrażeń i zgonów dzieci w różnych krajach, na przykład w Szwecji i Niemczech. Wszystkie dzieci o wadze poniżej 9 kg muszą podróżować tyłem do kierunku jazdy. Jednak w przypadku dzieci o masie ciała powyżej 9 kg widzimy dużą różnicę między liczbą dzieci ciężko rannych i zabitych w Niemczech (gdzie dzieci są zwrócone przodem do kierunku jazdy od 9 kg) i Szwecji (gdzie dzieci siedzą tyłem do kierunku jazdy do czwartego lub piątego roku życia).

„Szwecja ma najlepsze statystyki na świecie, ponieważ dzieci tak długo podróżują tyłem do kierunku jazdy, dając w ten sposób przykład”.

Dlatego w Szwecji opracowaliśmy Test Plus. Test Plus to jeden z najtrudniejszych na świecie testów fotelików samochodowych dla dzieci. W teście Plus skupiliśmy się na jednej z kolizji, która ma najpoważniejsze konsekwencje, zderzeniu czołowym. W standardowym teście zatwierdzającym dla fotelików samochodowych, poddawane są one obciążeniu do 28 g, natomiast w teście Plus do 38 g.

Powodem wprowadzenia Testu Plus było to, że do 2008 r. Szwecja posiadała test T, w którym badano obciążenie rozciągające szyję. Zbyt duże obciążenie rozciągające powoduje poważne obrażenia lub śmierć. Kiedy w 2008 roku zniesiono test T, pojawiła się potrzeba nowego testu i wprowadzono Test Plus, dobrowolny test, do którego producenci mogą zgłaszać swoje produkty, jeśli mają taką potrzebę. Celem testu jest odróżnienie dobrych i złych fotelików samochodowych dla dzieci.

Te foteliki, które zdadzą Test Plus, są wyjątkowo dobre. Obecnie nie ma fotelików samochodowych dla dzieci montowanych przodem do kierunku jazdy, które nawet zbliżyłyby się do zdania Testu Plus.

Dr. Tor Einar Calisch

Szpital Uniwersytecki w Oslo

"Polecam używanie fotelików samochodowych montowanych tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej"

Polecam używanie fotelików samochodowych dla dzieci montowanych tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej, a najlepiej do 4-5 lat. Małe dzieci mają nie w pełni rozwinięte głowy, kości i mięśnie. W przypadku zderzenia czołowego, prawidłowy fotelik dziecięcy montowany tyłem do kierunku jazdy prawie wyeliminuje ryzyko poważnych uszkodzeń neurologicznych i śmierci u małych dzieci. W foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy, głowa dziecka będzie posuwać się do przodu w kierunku zderzenia czołowego i wzrasta ryzyko poważnych obrażeń głowy i szyi.

Foteliki samochodowe skierowane tyłem do kierunku jazdy zmniejszają ryzyko wyślizgnięcia się dziecka z uprzęży podczas zderzenia. Widzieliśmy kilka przypadków, w których dzieci doznały poważnych obrażeń lub zginęły w zderzeniu.

„Widzieliśmy, że prawidłowe przewożenie tyłem do kierunku jazdy uratowało kilkoro małych dzieci”.

Jeśli trudno jest znaleźć miejsce na fotelik dla dziecka tyłem do kierunku jazdy, zaleca się wykorzystanie przestrzeni pośrodku tylnego siedzenia samochodu. Widzieliśmy, że prawidłowe przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy uratowało kilkoro małych dzieci. Jeśli przedni fotel pasażera jest używany z fotelikiem dziecięcym zwróconym tyłem do kierunku jazdy, należy wyłączyć poduszkę powietrzną.

ZNAJDŹ SKLEP
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies OK, AKCEPTUJĘ