ZNAJDŹ SKLEP
NIEMOWLAK MALUCH DZIECKO CIĄŻA AKCESORIA NEWSY

Tworząc najbezpieczniejszy wybór wśród fotelików

Jako rodzic chcesz dokonywać najbezpieczniejszych wyborów, ale czasami jest tak wiele informacji, że decyzja może być przytłaczająca.

 

Weźmy na przykład przepisy dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci - czy wiesz, czy stosujesz się do przepisów, a nawet jak one tak naprawdę brzmią? A jak wybierasz najbezpieczniejszy produkt dla swojego dziecka? Spójrzmy na fakty.

Statystyki – foteliki zmniejszają ryzyko

Najczęstszą przyczyną zgonów dzieci w wieku od 0 do 14 lat są wypadki samochodowe. W Europie co tydzień ginie dziesięć dzieci na drodze i ponad 1100 zostaje rannych *. Stosowanie fotelików dla dzieci jest jednym z najważniejszych działań zapobiegających urazom w wypadku samochodowym. Foteliki mogą zmniejszyć ryzyko obrażeń nawet o 95 procent. Foteliki mogą jednak poprawić bezpieczeństwo tylko po prawidłowym zainstalowaniu. Niedawne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że ponad 52% fotelików samochodowych lub fotelików podwyższających zostało nieprawidłowo zainstalowanych, a 27% zawierało poważne błędy **.


Zdezorientowany normą i-Size? Tutaj znajdziesz informacje, o których powinieneś wiedzieć

W lipcu 2013 r. weszły w życie przepisy Komitetu Ekonomicznego Organizacji Narodów Zjednoczonych - Regulacja nr 129 (UN R129) lub „Regulacja i-Size”. Mówiąc prościej, i-Size ma na celu zapewnienie, że dzieci do 105 cm wzrostu podróżują tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Przepisy ułatwiły rodzicom wybór odpowiedniego fotelika dla dzieci i zainstalowanie go prawidłowo.

Obecnie współistnieją zarówno stare przepisy (ECE R44), jak i nowe R129. Oczekuje się, że od 2018 roku coraz więcej nowych fotelików samochodowych będzie zgodnych z nowymi przepisami.

 

Faza 1: i-Size czyni rzeczy bardziej bezpiecznymi

Faza 1 normy i-Size dotyczy fotelików montowanych na ISOfix dla dzieci do 105 cm wzrostu. Celem było zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony w sześciu ważnych obszarach:

 • Wszystkie dzieci muszą być przewożone tyłem do kierunku jazdy do uzyskania 15 miesiąca życia (wypadki na drogach i testy zderzeniowe potwierdzają, że podróżowanie tyłem do kierunku jazdy jest pięć razy bezpieczniejsze)
 • Obowiązkowe testy zderzenia bocznego na fotelikach (zgodnie z goodeggcarsafety.com, uderzenia boczne stanowią 25% wypadków)
 • Użycie pomiaru wysokości ciała zamiast wagi, aby ułatwić dokładne dopasowanie
 • Wprowadzenie zintegrowanego systemu mocowania fotelika samochodowego Isofix, aby ułatwić instalację
 • Zastosowanie innowacyjnych manekinów zderzeniowych, które dokładnie odzwierciedlają skutki zderzenia względem ciała prawdziwego dziecka
 • Lepsza kompatybilność, dzięki czemu foteliki i-Size będą pasować do każdego miejsca w samochodzie oznaczonego logiem i-Size

Kiedy weszły w życie przepisy i-Size, BeSafe był gotowy aby je spełnić dzięki fotelikowi BeSafe iZi Kid i-Size. Był to jeden z pierwszych dziecięcych fotelików samochodowych na świecie spełniających nowe standardy.

BeSafe pracował jako członek komitetu decyzyjnego

“BeSafe pracował jako członek komitetu decyzyjnego przy opracowywaniu tego nowego wzorca,” mówi Okke van Mourik, szef zespołu NPD w HTS BeSafe .

“To, co wdrażaliśmy w naszych produktach od lat, stało się standardem bezpieczeństwa, który zapewni jeszcze więcej bezpieczeństwa dla dzieci.”

 

Faza 2: najnowszy i najbezpieczniejszy jak dotąd standard

Przepisy ewoluowały w czerwcu 2017 r. wraz z wprowadzeniem fazy 2 regulacji UN R129. Tym razem przepisy dotyczyły fotelików samochodowych dla dzieci o wysokości od 100 cm do 150 cm. Ta druga faza koncentrowała się na fotelikach podwyższających i dodała następujące wymogi bezpieczeństwa:

 • Zmieniono klasyfikację fotelików podwyższających z wagi ciała na wysokość
 • Obowiązkowe testy zderzenia bocznego na fotelikach podwyższających
 • Wszystkie foteliki podwyższające muszą mieć wysokie oparcie
 • Elastyczność w dopasowaniu foteli podwyższających z lub bez mocowań Isofix

Dlaczego fotelik z wysokim oparciem jest najbezpieczniejszym wyborem?

Dzieci o wzroście od 100 do 150 centymetrów (w wieku od 4 do 12 lat) często umieszczane są na podstawkach podwyższających bez oparcia. Zwiększa to ryzyko poważnych obrażeń w wypadku samochodowym.

Podstawki podwyższające bez oparcia nie zapewniają żadnej ochrony bocznej i nie zapewniają prawidłowego prowadzenia pasa ramiennego dla mniejszych dzieci. Badania pokazują, że ryzyko obrażeń w wypadku jest prawie takie samo, jak w przypadku używania tylko pasów bezpieczeństwa.Fotelik z wysokim oparciem podnosi dziecko do właściwej pozycji do montażu pasów bezpieczeństwa. Pas biodrowy przechodzi prawidłowo na miednicy, ramionach i klatce piersiowej, a nie na brzuchu lub szyi, gdzie może spowodować więcej obrażeń podczas wypadku. Fotelik z wysokim oparciem zawiera także kilka ważnych funkcji, których nie ma w podstawce bez oparcia:

 • Dodatkowe wsparcie i ochrona głowy, szyi i klatki piersiowej
 • Ochrona boczna
 • Prowadnice ramienne dla zapewnienia prawidłowej pozycji pasa ramiennego
 

Czy nadszedł czas na zmianę fotelika na ten z wysokim oparciem?

Kiedy zmienić fotelik, to kolejny mylący temat dla wielu rodziców, ale ważny, aby uzyskać prawidłową odpowiedź. Prawo stanowi, że Twoje dziecko powinno siedzieć w zatwierdzonym foteliku samochodowym, dopóki nie osiągnie co najmniej 135 cm (lub 150 cm, w zależności od lokalnych przepisów). Oznacza to, że fotelik podwyższający jest tym, którego będziesz używać najdłużej.

Gdy uszy dziecka dosięgną najwyższego punktu zagłówka ustawionego w najwyższej pozycji w foteliku dla malucha (grupa 2), dziecko powinno przejść na fotelik podwyższający z wysokim oparciem.


BeSafe iZi Flex FIX i-Size – pierwszy fotelik z wysokim oparciem zgodny z najnowszymi standardami bezpieczeństwa

Wszystkie foteliki samochodowe zgodne ze standardem i-Size przeszły rygorystyczne testy, zanim trafiły na rynek. W BeSafe zawsze rozwijamy nasze produkty z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć techniki i przepisów bezpieczeństwa.

Ponownie powitaliśmy i zareagowaliśmy na kolejną fazę regulacji z fotelikiem BeSafe Flexi FIX i-Size. Jest to pierwszy fotelik podwyższający na rynku, który w pełni spełnia nowe wymogi bezpieczeństwa.

iZi Flex FIX i-Size spełnia wszystkie kryteria UN R129 i jest elastyczny względem potrzeb Twojej rodziny. Dzięki dynamicznej elastyczności i wielu warstwom, fotelik spełnia wymagania i-Size, umożliwiając zmianę szerokości fotelika do 44 cm. Dla prawdziwej elastyczności możesz go zainstalować z lub bez Isofix.

 

Nagroda Innovation Award na Targach Kind und Jugend 2017

Z dumą informujemy również, że jego innowacyjne funkcje i wysoki poziom bezpieczeństwa zostały docenione nagrodą Kind & Jugend Innovation Award 2017. Kolejny powód, dla którego jesteśmy zaufanym wyborem w zakresie bezpieczeństwa fotelikóe samochodowych.


Spraw by podróż była bezpieczniejsza i ciesz się jazdą!

Po upewnieniu się, że Twoje dzieci siedzą prawidłowo w odpowiednich fotelikach samochodowych, postępuj zgodnie z poniższymi prostymi wskazówkami, aby uczynić podróż najbardziej bezpieczną z możliwych:

 • Nie spiesz się - upewnij się, że odpowiednio przygotowałeś się przed wyjazdem i nie spiesz się w podróży
 • Nie jedź przez dłuższy czas - rób regularne przerwy, aby wyprostować nogi i zaczerpnąć świeżego powietrza, a jeśli to możliwe, wymieniaj regularnie kierowców
 • Skup swoją uwagę wyłącznie na drodze - zignoruj swój telefon!
 • Zawsze zdejmuj grube kurtki
 • Podczas jazdy napinaj regularnie pas bezpieczeństwa
 • Bądź gotowy na zimę – nie tylko opony zimowe zapewnią większe bezpieczeństwo Twoim dzieciom - przeczynaj nasze wskazówki dotyczące podróżowania zimą tutaj!

Podobnie jak wybór fotelika samochodowego, możesz być przytłoczony podczas podróży z rodziną. Nie zapomnij aby dobrze się bawić i zagwarantować sobie szczęśliwe wspomnienia!

Żródła:

(* WHO 2007, EEVC Working Group 18 Report Child Safety (Feb. 2006)) (**www.goodeggcarsafety.com)

ZNAJDŹ SKLEP