ZNAJDŹ SKLEP SZKOLENIA!
NIEMOWLAK MALUCH DZIECKO CIĄŻA AKCESORIA NOSIDŁA NEWSY BLOG

bezpieczna podróż z dzieckiem

Małe dzieci nie podróżują bezpiecznie

Nowe statystyki, które zostały opracowane w Szwecji, pokazują, że przede wszystkim małe dzieci podróżują nieodpowiednio, a czasem nawet niebezpiecznie. Badanie zostało zlecone przez BeSafe Szwecja wraz z marką samochodów Volkswagen i firmą ubezpieczeniową IF.

W dużej mierze, małe dzieci nie pdoróżują bezpiecznie w samochodzie. Pokazuje to obszerne badanie obserwacyjne przeprowadzone przez szwedzką organizację bezpieczeństwa ruchu NTF w imieniu BeSafe Szwecja wraz z producentem samochodów Volkswagen i firmą ubezpieczeniową If. Łącznie na 3678 dziecich zostało przeprowadzone badanie obserwacyjne.

Celem badania było sprawdzenie, jak w rzeczywistości przestrzegane są szwedzkie zalecenia dla dzieci w ruchu drogowym. Wyniki można porównać z badaniem „Podróż dziecka samochodem”, które NTF przeprowadziło w 2010 roku w tym samym celu.

Zgodnie ze szwedzkimi zaleceniami dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy w foteliku samochodowym do co najmniej czwartego roku życia. Głowa dziecka jest nieproporcjonalnie ciężka w stosunku do masy ciała, a mięśnie szyi nie są w pełni rozwinięte. Testy zderzeń czołowych pokazują, że wpływ uderzenia na szyję dziecka jest pięciokrotnie większe, gdy dziecko podróżuje przodem do kierunku jazdy, w porównaniu do podróżowania tyłem do kierunku jazdy.

Badanie pokazuje niepokojące wyniki

„Patrząc na roczne dzieci, coraz więcej podróżuje w przodem do kierunku jazdy - dwanaście procent w porównaniu do sześciu procent w 2010 roku”

bezpieczeństwo dziecka w podróży

Według nowego badania, tylko 17 procent czterolatków w Szwecji podróżowało tyłem do kierunku jazdy. Chociaż jest to niewielka poprawa w stosunku do poprzedniego badania, „szwedzki model podróżowania” jest daleki do osiągnięcia. Nowe badanie pokazuje również niepokojący, negatywny trend. Jeśli spojrzysz na roczne dzieci, coraz więcej podróżuje przodem do kierunku jazdy - dwanaście procent w porównaniu do sześciu procent w 2010 roku.

Innym niepokojącym wynikiem badania jest to, że kilkoro dzieci w wieku 0–3 lat przebywało w fotelikach dla niemowlaka i fotelikach dla malucha ustawionych tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pasażera, na którym działała poduszka powietrzna - bezpośrednie zagrożenie życia dziecka.

Szwecja nadal jest jednym z krajów na świecie, w którym dzieci podróżują najbezpieczniej w samochodzie, ale nie wystarczy zignorować faktu, że zalecenia i instrukcje nie są przestrzegane w takim zakresie, w jakim powinny.

„Nie ma znaczenia, jak bezpieczny jest dziecięcy fotelik samochodowy, jeśli nie jest zainstalowany lub używany prawidłowo. Tutaj trend jest wyraźny - w zbyt wielu przypadkach rodzice nie tylko wybierają niewłaściwy fotelik, ale również nie zachowują ostrożności podczas korzystania z niego ”.
– Fredrik Stenbom, manager sprzedaży w BeSafe Szwecja

O badaniu

W badaniu, które zakończono w 2018 r., dokonano obserwacji w 66 spośród 290 szwedzkich gmin. Zostały one rozmieszczone we wszystkich 21 okręgach. Ogółem 3678 dzieci zaobserwowano w 3263 samochodach w 325 przedszkolach. Większość (79%) obserwowanych dzieci była w wieku 2–5 lat.

Podsumowanie wyników badania

Nasza misja trwa

My w BeSafe, po wydaniu tego badania, będziemy nadal kontynuować pracę, rozpowszechniając ważne informacje na temat bezpieczeństwa dzieci w samochodzie. Statystyki te są nie tylko ważnym sygnałem alarmowym dla Szwecji, ale dla wielu krajów na całym świecie. Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie jest ważnym tematem - niezależnie od kraju - i powinno przyciągać większą uwagę prasy i mediów.

Tyłem do kierunku jazdy 5 razy bezpieczniej! Pomóż nam przekazywać tę ważną wiadomość, porozmawiaj o badaniu i wytłumacz dlaczego tak ważne jest, aby dzieci podróżowały tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, przynajmniej do 4. roku życia. Wszystkie dzieci zasługują na najlepsze warunki do bezpiecznych podróży.

Chesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj podsumowanie badania tutaj >>

ZNAJDŹ SKLEP
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies OK, AKCEPTUJĘ