W BeSafe, różne etapy fotelików samochodowych w życiu dziecka, dzielimy na trzy grupy:
1) Foteliki dla niemowlaka
2) Foteliki dla malucha
3) Foteliki dla dziecka
Wybierając fotelik samochodowy dla niemowlaka, możesz wybrać jedną z dwóch ścieżek: albo użyć nosidełka dla niemowląt od ok. 0-1 roku życia, a następnie fotelik dla malucha do ok. 4 lat; lub użyć fotelika 2w1 od 0 do ok. 4 lat życia dziecka.
Podczas korzystania z takiego fotelika 2w1 istotne jest, aby w tym artykule dowiedzieć się, kiedy zmienić go na fotelik dla starszego dziecka. Kiedy wyjmować wkładkę dla dziecka z fotelika 2w1, określa instrukcja użytkownika tego fotelika.
Jeśli wybierzesz ścieżkę posiadania „klasycznego” nosidełka dla noworodka, są one zwykle używane do około 12 miesięcy i mają uchwyt do przenoszenia, który ułatwia zabranie ze sobą fotelika poza samochód. Nosidełka dla niemowląt są zawsze montowane w samochodzie tyłem do kierunku jazdy. Mogą być instalowane albo z użyciem pasa samochodowego, albo w przypadku niektórych fotelików, z dodatkową bazą ISOfix. Obie metody są równie bezpieczne, jeśli są prawidłowo przeprowadzone i fotelik jest prawidłowo zamontowany.
W BeSafe zalecamy korzystanie z nosidełka dla niemowląt tak długo, jak to możliwe, ponieważ zapewnia on rodzicom elastyczność a dziecku doskonałą ochronę boczną. Możesz jednak rozważyć wcześniejsze przejście na fotelik dla malucha. W takich przypadkach zalecamy zmianę na fotelik dla malucha tylko wtedy, gdy dziecko może samodzielnie usiąść, ponieważ foteliki dla maluchów posiadają bardziej pionową pozycję i dają nieco mniejszą stabilność niż nosidełka dla niemowląt.
W zależności od wybranego fotelika dla malucha, upewnij się, że dziecko osiągnęło minimalne wymagania dotyczące tego fotelika. W oparciu o jego homologację, może to być albo minimalna waga, albo minimalny wzrost.
Krok 1: Sprawdź limity wagowe/wzrostowe fotelika
Jeśli nosidełko dla niemowląt jest zatwierdzone zgodnie z homologacją ECE R44-04, wówczas fotelik posiada maksymalną wagę dziecka, zgodnie z normą. Ten maksymalny ciężar nie może zostać przekroczony. Ale to nie zawsze oznacza, że możesz używać nosidełka, dopóki nie osiągniesz tej maksymalnej wagi. Niemowlęta często wyrastają z fotelika, zanim osiągną maksymalną wagę. W tym celu sprawdź krok 2!
Jeśli nosidełko dla niemowląt jest zatwierdzone zgodnie z homologacją UN R129, wówczas fotelik posiada maksymalny wzrost dziecka zgodnie z normą. Ten maksymalny wzrost nie może zostać przekroczony. W większości przypadków, maksymalny wzrost oznacza koniec możliwości korzystania z fotelika, ale dodatkowo sprawdź także krok 2!
Krok 2: Sprawdź pasy barkowe i odległość do najwyższego punktu fotelika
Kiedy najwyższy punkt głowy dziecka, znajduje się na długość ok. 2 palców od najwyższego punktu skorupy fotelika, powinieneś przejść na fotelika dla malucha. Najlepiej, jeśli zaczniesz szukać kolejnego fotelika, zanim dziecko osiągnie ten punkt. Ta odległość dwóch palców jest zalecana, ponieważ zawiera „bufor” dla ruchu ciała w górę, który tworzy się podczas wypadku.
Taki ruch może się zdarzyć, jeśli uprząż fotelika nie zostanie idealnie dociągnięta. Chociaż wiemy, że rodzice dokładają wszelkich starań, aby zawsze prawidłowo dociągnąć pasy, może się zdarzyć - w pośpiechu lub gdy dziecko dużo się porusza - że pasy nie są tak napięte, jak powinny.
Ponadto sprawdź, jak pasy barkowe układają się na ramionach dziecka i co mówi o tym instrukcja obsługi fotelika. Większość producentów twierdzi, że pasy ramienne nie powinny wychodzić zza ramion dziecka. Jeśli więc pasy ramienne nie leżą już prosto na ramionach, gdy zagłówek/pasy znajdują się w najwyższej pozycjiu, to również oznacza czas na zmianę fotelika.
Jeśli wybrałeś „klasyczną ścieżkę” i wcześniej posiadałeś tzw. nosidełko, fotelik dla malucha jest drugim fotelikiem samochodowym dla Twojego dziecka. Może być stosowany od około 6 miesiąca do ok. 4 roku życia, w zależności od wzrostu i wagi dziecka.
Zgodnie z normą bezpieczeństwa UN R129 (i-Size) dzieci muszą podróżować w foteliku tyłem do kierunku jazdy przez co najmniej 15 miesięcy, jednak w BeSafe zalecamy utrzymanie tego kierunku jazdy do co najmniej 4 lat, a najlepiej jeszcze dłużej. Niektóre foteliki w tej grupie mogą być używane zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.
W BeSafe zalecamy, aby dziecko podróżowało tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, a przynajmniej do czwartego roku życia. Dlatego zalecamy zmianę na fotelik z wysokim oparciem dla dziecka tylko wtedy, gdy zostaną spełnione wszystkie trzy z poniższych warunków:
Krok 1: Sprawdź limity wagowe/wzrostowe fotelika
Jeśli Twój fotelik dla malucha jest zgodny z normą UN R129, należy przestać go używać po osiągnięciu maksymalnego wzrostu dziecka, zgodnie z wytycznymi normy. Ponadto foteliki z homologacją UN R129, które montowane są na ISOfix, mają również ograniczenie masy, które można znaleźć na naklejce homologacji fotela i/lub instrukcji użytkownika. Czas zmienić fotelik na kolejny, gdy dziecko osiągnie jedno z dwóch ograniczeń, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
Jeśli Twój fotelik dla malucha jest zgodny z normą ECE R44-04, wówczas fotelik posiada maksymalną wagę dziecka, którą można znaleźć na naklejce homologacji i w instrukcji użytkownika. Gdy dziecko osiągnie ą maksymalną wagę, należy zmienić fotelik na kolejny. Jednak w praktyce może zdarzyć się tak, że nie zawsze będzie można korzystać z fotelika do osiągnięcia przez dziecko maksymalnej wagi, ponieważ Twoje dziecko mogło wcześniej wyrosnąć z fotelika. Sprawdź krok 2 w tym celu!
Krok 2: Sprawdź pasy barkowe i poziom uszu względem zagłówka
Kiedy górna krawędź uszu dziecka osiąga najwyższy punkt zagłówka, najwyższy czas na zmianę fotelika.
Ponadto sprawdź, jak pasy barkowe układają się na ramionach dziecka i co mówi o tym instrukcja obsługi fotelika. Większość producentów twierdzi, że pasy ramienne nie powinny wychodzić zza ramion dziecka. Jeśli więc pasy ramienne nie leżą już prosto na ramionach, gdy zagłówek/pasy znajdują się w najwyższej pozycjiu, to również oznacza czas na zmianę fotelika.
Jest to fotelik samochodowy, z którego dziecko będzie korzystać najdłużej - od ok. 4 roku życia do osiągnięcia nawet 12 lat. Użytkowanie fotelika z wysokim oparciem zamiast tzw. podkładki, zapewnia dziecku ochronę przed uderzeniami bocznymi przez cały okres użytkowania. Zalecamy używanie fotelika z wsyokim oparciem dla starszaka tak długo, jak to możliwe, nawet jeśli nie jest to już wymagane przez prawo krajowe - aby zapewnić dziecku najlepszą ochronę.
Krok 1: Sprawdź limity wagowe/wzrostowe fotelika
Jeśli fotelik dla starszaka jest zatwierdzony zgodnie z normą ECE R44-04, należy przestać go używać po osiągnięciu maksymalnej wagi dziecka, która zgodnie z przepisami wynosi 36 kg.
Jeśli fotelik dla starszaka jest zatwierdzony zgodnie z normą UN R129, należy przestać go używać po osiągnięciu maksymalnego wzrostu dziecka, który zgodnie z przepisami wynosi 150 cm.
Krok 2: Sprawdź przepisy krajowe
Każdy kraj posiada inne regulacje w swoich przepisach krajowych dotyczące tego, jak długo dziecko musi korzystać z fotelika samochodowego. W naszym kraju to wzrost 150 cm lub wiek 12 lat.
Krok 3: Sprawdź, jak Twoje dziecko siedzi w samochodzie bez fotelika samochodowego
Oprócz kroków 1 i 2, możesz również wykonać „5-punktową kontrolę”, aby sprawdzić, czy ciało dziecka będzie gotowe do siedzenia w samochodzie bez dziecięcego fotelika samochodowego. Jeśli jeden z tych 5 punktów nie zostanie jeszcze osiągnięty, dziecko powinno nadal siedzieć w foteliku: