ZNAJDŹ SKLEP SZKOLENIA!
NIEMOWLAK MALUCH DZIECKO CIĄŻA AKCESORIA NOSIDŁA NEWSY BLOG

prawidłowe zapięcie dziecka w foteliku

Poprawne zapinanie dzieci w fotelikach samochodowych

Badanie przeprowadzone przez Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli identyfikuje najczęstsze przyczyny niewłaściwego użytkowania fotelików samochodowych.

Niewłaściwe użytkowanie – dlaczego występuje i dlaczego jest niebezpieczne?

Popularnym słowem w żargonie technicznym dziecięcych fotelików samochodowych jest „niewłaściwe użytkowanie” – co oznacza, że fotelik dziecięcy nie jest używany prawidłowo, tak jak został przetestowany i zatwierdzony. Niewłaściwe użycie fotelika może na przykład polegać na nieprawidłowej instalacji lub luźnej uprzęży w foteliku (często nazywane „luźnymi pasami”).
Jeśli pojawi się przypadek niewłaściwego użycia, dziecięcy fotelik samochodowy nie może chronić dziecka zgodnie z przeznaczeniem i testami, co może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka i innych pasażerów w samochodzie.

W swoim badaniu „Korzystanie z systemów przytrzymujących dzieci – Spójne badania wypadków” (2018), Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli (Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft eV, w skrócie: GDV) pisze, że niewłaściwe użycie „może znacznie zmniejszyć lub nawet wykluczyć ochronę [foteliki samochodowe dla dzieci ]”.

Wyniki badania: niewłaściwe użytkowanie fotelików samochodowych dla niemowląt (Grupa 0/0 +)

Spośród skontrolowanych dziecięcych fotelików samochodowych, które należą do kategorii fotelików dla niemowlaków, najczęstszym niewłaściwym użyciem był luźny pas (24,8%).
Zaobserwowano również, że w prawie 15% przypadków, w których na siedzeniu pasażera zamontowano fotelik dziecięcy, poduszka powietrzna pasażera nie została wyłączona.

Błędy w grupie 0/0 + – Częstotliwość

Luźny pas – 24,8%
Brak użycia prowadnicy pasa – 19,3%
Pomieszane pasy ramienny i biodrowy – 16,6%
Rączka do przenoszenia w niepoprawnej pozycji – 9,7%
Skręcony pas bezpieczeństwa – 7,6%
Inne błędy – 22,1%

Wyniki badania: niewłaściwe użytkowanie fotelików samochodowych dla maluchów (Grupa 1)

W kategorii fotelików samochodowych dla maluchów zdecydowanie najczęstszym błędem był luźny pas wynoszący aż 49,3% wśród zbadanych fotelików. Z tych przypadków nadużyć, 63% zostało sklasyfikowanych jako poważne, 26% jako umiarkowane, a 11% jako niewielkie. GDV stwierdza, że „znacznie zmniejsza to ochronę zapewnianą przez system przytrzymujący dla dzieci i może spowodować poważne obrażenia dziecka”.

Błędy w grupie 1 – Częstotliwość

Luźny pas – 49,3%
Skręcony pas – 12,9%
Brak użycia prowadnicy pasa – 10,2%
Nie użyta lub Nieprawidłowo użyta klamra pasa – 4,4%
ISOfix bez elementu antyrotacyjnego – 4%
Inne błędy – 19,1%

Wyniki badania: niewłaściwe użytkowanie fotelików samochodowych dla dzieci (Grupa 2/3)

Wśród fotelików używanych dla starszych dzieci, takich jak foteliki podwyższające lub foteliki podwyższające z wysokim oparciem, zaobserwowano wiele różnych błędów, z których każdy występował rzadko. GDV stwierdza, że „Ogólnie rzecz biorąc […] jest mało rzeczy, o których należy pamiętać przy montażu tych fotelików, ponieważ fotelik jest mocowany w pojeździe razem z dzieckiem”.

Błędy w grupie 2/3 – Częstotliwość

Koc (lub podobne) pod fotelikiem dziecięcym – 11,4%
Własne rozwiązanie użytkownika – 11,4%
Problem z współdziałaniem z zagłówkiem (pojazdu) – 11,4%
Niedopuszczalna pozycja montażowa – 5,7%
Fotelik dziecięcy uszkodzony – 5,7%
ISOfix nie jest wpięty po stronie klamry pasa samochodowego – 5,7%
Inne błędy– 48,6%

O badaniu

W tym badaniu Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli (Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft e.V, w skrócie: GDV) zbadało rzeczywistą częstotliwość i powagę nadużyć. W tym celu, badania prowadzono od czerwca 2016 r. do czerwca 2017 r. W tym okresie przebadano 1076 dzieci w samochodach na większych obszarach Berlina i Monachium, a także w miastach oddalonych (np. Lipsk, Poczdam, Augsburg, Rosenheim). Główne lokalizacje zbierania danych znajdowały się w pobliżu centrów handlowych (38,4%), obiektów rekreacyjnych (31,6%), przedszkoli (17,3%) i supermarketów (7,9%).

Spośród 1076 zbadanych przypadków, 34 dzieci nie było zabezpieczonych w foteliku dziecięcym. W 472 przypadkach dzieci siedziały na foteliku należącym do kategorii fotelików podwyższających lub fotelików podwyższających z wysokim oparciem (grupa 2/3). Spośród tych 472 przypadków, nadużycia zaobserwowano w 35 przypadkach.

372 dzieci siedziało w fotelikach samochodowych dla maluchów (grupa 1), a nadużycia zaobserwowano u 225.

W 198 spośród wszystkich zaobserwowanych przypadków dzieci siedziały w foteliku dla niemowlaka (grupa 0/0 +), a 145 z nich miało przypadki nadużyć.

Należy zauważyć, że ponieważ okres badań trwał od czerwca 2016 r. do czerwca 2017 r., a pierwsze dziecięce foteliki samochodowe zatwierdzone zgodnie z nowszym rozporządzeniem UN R129 weszły na rynek dopiero od około 2016 r., tylko bardzo niewielka liczba fotelików udokumentowana w badaniu została zatwierdzona zgodnie z nowym rozporządzeniem. Dlatego do klasyfikacji foteli na kategorie posłużono się grupami „starszej” regulcji ECE R44 (Grupa 0/0 +; Grupa 1; Grupa 2/3).

Źródło opracowania: Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft e.V./ Unfallforschung der Versicherer [Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli / Badanie Wypadków Ubezpieczycieli]. „Korzystanie z systemów przytrzymujących dla dzieci – pójne badania wypadków” (październik 2018)

ZNAJDŹ SKLEP
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies OK, AKCEPTUJĘ