Wybierając fotelik dla noworodka po pierwsze musisz kierować się bezpieczeństwem. Czyli sprawdzić czy fotel przeszedł testy zderzeniowe (ADAC, szwedzki test Plus) oraz dopasować fotel do auta. Już na etapie sprawdzania czy fotel jest bezpieczny zorientujesz się, że obecnie masz dużo większy wybór niż zakup  tzw. łupiny dla noworodka. W tym artykule wyjaśnimy jakie masz opcje wyboru i  jak to przekłada się na Twój komfort użytkowania fotela. 

Fotelik 0-13 kg

Fotelik samochodowy 0-13 kg, zwany potocznie łupinką charakteryzuje się przede wszystkim mobilnością. Można go wypiąć z samochodu i za pomocą rączki przenosić razem z dzieckiem w dowolne miejsce. Można go także wpiąć na wózek za pomocą adapterów. Jest to najczęściej wybierany fotelik przez rodziców, właśnie ze względu na jego lekkość i mobilność. Rodzic, który decyduje się na to rozwiązanie powinien być świadomy, że nie można fotelika traktować jak gondoli wózka. Niemowlę powinno przebywać jak najmniej w łupinie ze względu na jej kształt, który nie służy kręgosłupowi jeżeli dziecko przebywa w niej zbyt długo. 

Fotelik nosidełko BeSafe izi Go Modular

System Modular

Spośród naszych foteli polecamy iZi Go Modular X2 i-Size, który otrzymał wysokie oceny w testach bezpieczeństwa oraz pozytywną opinię niemieckiego instytutu AGR (Aktion Gesunder Rücken).

IZi Go Modular X2 można zainstalować w samochodzie za pomocą pasów samochodowych lub bazy isofix. O tym jak dobrać takie nosidełko do samochodu oraz gdzie się udać w tym celu wspominaliśmy już w naszym poradniku przyszłego rodzica.

Foteliki 0-13 kg są stosunkowo lekkie, dzięki czemu przenoszenie w nich malucha nie obciąża zbyt mocno rodzica. Dziecko wyrasta z takiego fotelika, kiedy osiągnie wagę 13 kg lub kiedy głowa zacznie z niego wystawać. Wtedy należy niezwłocznie wymienić fotelik na kolejny tyłem do kierunku jazdy. Zazwyczaj następuje to ok. 12 miesiąca życia dziecka.

Mając już fotelik iZi Go Modular montowany na bazie, najlepszą opcją będzie wybór iZi Modular i-size, ponieważ fotel ten możesz zamontować na tej samej bazie. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy ponownie kupować bazy, a jedynie pasujące do niej siedzisko.

Fotelik 0-18 kg lub do 105 cm

Niektórzy rodzice decydują się od razu na fotelik z kategorii 0-18 kg. Wśród foteli BeSafe jest opcja fotela od 40 do 105 cm i są to fotele obrotowe. Konkretnie chodzi o foteliki: BeSafe iZi Twist B lub nowość BeSafe iZi Turn B.

Minusem jest tu z pewnością brak możliwości wypięcia nosidełka wraz z dzieckiem z samochodu, ponieważ baza isofix jest na stałe zintegrowana z siedziskiem. Dlatego BeSafe opracował specjalne ultra lekkie nosidło o nazwie iZi Transfer™. Dzięki niemu bez budzenia dziecka możemy je wyjąć z fotelika i przełożyć do gondoli.

Możemy także wyjąć dziecko z fotelika i przełożyć je od razu do nosidła BeSafe Haven.

izi Transfer - przenoszenie dziecka bez pobudek

Zaletą fotelika do 18 kg jest fakt, że używamy go aż 4 lata od dnia narodzin. Jest to niewątpliwie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż kupowanie fotelika do 13 kg na rok, a potem kolejnego fotelika.

Kolejnym plusem jest możliwość obrócenia fotela o 90 stopni w kierunku drzwi, żeby dziecko łatwo i poprawnie ułożyć w foteliku. Możliwość obrotu jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych przez rodziców cech fotelika, ponieważ daje ogromną wygodę przy wkładania i wyjmowaniu dziecka. 

Universal Level Technology™

To co wyróżnia nasze fotele obrotowe na tle innych jest Universal Level Technology™. Jest to nasz patent na pochyłe kanapy samochodowe, które uniemożliwiają uzyskanie prawidłowego konta przy instalacji. Efektem może być np. opadająca główka dziecka podczas snu. Specjalna konstrukcja foteli obrotowych BeSafe i bazy, pozwala na pozioma instalację nawet w samochodach, w których kąt nachylenia kanapy wynosi do 20°. W przeciwieństwie do innych popularnych konstrukcji fotelików samochodowych, tutaj fotelik nie opiera się płasko na powierzchni bazy, ale jest osadzony pod kątem. W ten sposób Universal Level Technology™ zapewnia ten sam kąt na wszystkich kanapach pojazdów, ponieważ jego konstrukcja działa niezależnie od kanapy.

Fotele BeSafe iZi Twist B oraz iZi Turn B zostały także wyposażone w unikalną wkładkę dla noworodków – BabyShell™. Dzięki niej ułożenie dziecka jest komfortowe i optymalne dla kręgosłupa.

 

BeSafe izi Twist B oraz BeSafe izi Transfer

 

BeSafe iZi Transfer™

Fizjoterapeuci są w tej kwestii zgodni – pozycja dziecka w foteliku jest kluczowa. Aby dziecko było bezpieczne musicie odpowiednio dobrać fotelik do kanapy Waszego samochodu, a więc powinniście wybrać się do wyspecjalizowanego sklepu partnerskiego BeSafe celem zmierzenia danego modelu w Waszym aucie.

Tyłem do 36 kg!

Jeszcze do niedawna na tym kończyła się możliwości w wyborze fotelika dla niemowlaka. Dopóki nie pojawił się BeSafe Stretch B. Jest to fotel wyjątkowy ponieważ umożliwia przewożenie tyłem do kierunku jazdy, czyli 5 razy bezpieczniej, zarówno noworodka jak i 7 latka! Tak więc kupujesz jeden fotel, nie na rok, nie na cztery, ale nawet na 7 lat! Więcej o BeSafe Stertch B dowiesz się z naszego artykułu. 

Dodaj komentarz