Wybierając fotelik dla noworodka można wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Albo jest to fotelik 0-13 kg albo od razu można się zdecydować na fotelik 0-18 kg. Jaka jest między nimi różnica? Już śpieszymy z wyjaśnieniem.

Fotelik 0-13 kg

Fotelik samochodowy 0-13 kg, zwany potocznie łupinką charakteryzuje się przede wszystkim mobilnością. Można go wypiąć z samochodu i za pomocą rączki przenosić razem z dzieckiem w dowolne miejsce. Można go także wpiąć na wózek za pomocą adapterów. Jest to najczęściej wybierany fotelik przez rodziców, właśnie ze względu na jego lekkość i mobilność.

Fotelik nosidełko BeSafe izi Go Modular

Zobaczcie nasz fotelik izi Go Modular x1 i-Size, który otrzymał wysokie oceny w testach bezpieczeństwa oraz pozytywną opinię niemieckiego instytutu AGR (Aktion Gesunder Rücken).

Izi Go Modular x1 można zainstalować w samochodzie za pomocą pasów samochodowych lub bazy isofix. O tym jak dobrać takie nosidełko do samochodu oraz gdzie się udać w tym celu wspominaliśmy już w naszym poradniku przyszłego rodzica.

Foteliki 0-13 kg są stosunkowo lekkie, dzięki czemu przenoszenie w nich malucha nie obciąża zbyt mocno rodzica. Dziecko wyrasta z takiego fotelika, kiedy osiągnie wagę 13 kg lub kiedy głowa zacznie z niego wystawać. Wtedy należy niezwłocznie wymienić fotelik na kolejny tyłem do kierunku jazdy. Zazwyczaj następuje to ok. 12 miesiąca życia dziecka.

Mając już fotelik izi Go Modular na bazie można zdecydować się na kolejny fotelik na tą samą bazę (izi Modular), ponieważ baza izi Modular jest bazą modułową. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy ponownie kupować bazy, a jedynie pasujące do niej siedzisko.

Fotelik 0-18 kg lub do 105 cm

Niektórzy rodzice decydują się od razu na fotelik z kategorii 0-18 kg. W zasadzie powinniśmy tu uściślić, że chodzi o fotelik od 40 do 105 cm BeSafe izi Twist B lub nowość BeSafe izi Turn B.

Minusem jest tu z pewnością brak możliwości wypięcia nosidełka wraz z dzieckiem z samochodu. Dlatego BeSafe opracował specjalne ultra lekkie nosidło o nazwie izi Transfer™. Dzięki niemu bez budzenia dziecka możemy je wyjąć z fotelika i przełożyć do gondoli.

Możemy także wyjąć dziecko z fotelika i przełożyć je od razu do nosidła BeSafe Haven.

izi Transfer - przenoszenie dziecka bez pobudek

Plusem fotelika do 18 kg jest fakt, że używamy go aż 4 lata od dnia narodzin. Jest to niewątpliwie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż kupowanie fotelika do 13 kg na rok, a potem kolejnego fotelika.

Kolejnym plusem jest możliwość obrócenia dziecka o 90 stopni w kierunku drzwi, żeby je łatwo i poprawnie ułożyć w foteliku. Możliwość obrotu jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych przez rodziców cech fotelika.

Foteliki BeSafe izi Twist B oraz izi Turn B zostały wyposażone w unikalną wkładkę dla noworodków – BabyShell™. Dzięki niej ułożenie dziecka jest komfortowe i optymalne dla kręgosłupa.

BeSafe izi Twist B oraz BeSafe izi Transfer
BeSafe izi Transfer™

Fizjoterapeuci są w tej kwestii zgodni – pozycja dziecka w foteliku jest kluczowa. Aby dziecko było bezpieczne musicie odpowiednio dobrać fotelik do kanapy Waszego samochodu, a więc powinniście wybrać się do wyspecjalizowanego sklepu partnerskiego BeSafe celem zmierzenia danego modelu w Waszym aucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.