Nie zakładamy kurtek zimowych!

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem samochodem zimą?

Podróżowanie samochodem z dzieckiem może być dla rodzica wyzwaniem ponieważ gruba odzież zimowa  może zmniejszyć ich bezpieczeństwo w samochodzie. W razie wypadku lub nawet gwałtownego hamowania pasy uprzęży mogą nie być odpowiednio napięte na ciele dziecka co w efekcie może sprawić, że nie utrzymają dziecka w miejscu do tego przeznaczonym.

Jest kilka rzeczy o których należy pamiętać podczas podróży z dziećmi zimą. Podczas gdy funkcje bezpieczeństwa w naszym samochodzie takie jak kontrola trakcji którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pozwalając na bezpieczniejszą jazdę, tak również my możemy poprawić bezpieczeństwo naszego dziecka w samochodzie.

Dlaczego grube kurtki są zagrożeniem dla dziecka podczas jazdy samochodem?

Większość kurtek zimowych wypełniona pieprzem, który jest zaprojektowany tak, by zapewnić dziecku ciepło poprzez wytworzenie grubej „przestrzeni powietrza” pomiędzy twoim dzieckiem i zimnym powietrzem.

Jednakże, umieszczając dziecko w foteliku samochodowym z założoną kurtką, jej grubość może uniemożliwić zaciśnięcie pasów uprzęży cna górnej części ciała dziecka.

Na tym zdjęciu wydaje się, że pasy uprzęży są mocno zaciągnięte.
Zachowując te same zaciśnięcie uprzęży a następnie ściągając kurtkę, widać, że między ciałem dziecka a uprzężą jest sporo wolnej przestrzeni.
Porównując poprzednie zdjęcie, ta fotografia ukazuje, jak prawidłowo powinna być zaciągnięta uprząż w foteliku samochodowym.

W przypadku zderzenia, podczas którego dziecko jest wypychane z fotelika i uprzęży, siły są tak silne, że powietrze w kurtce zostaje uwolnione a kurtka zostaje skompresowana. To powoduje, że twoje dziecko ma w tym momencie kilkucentymetrową przestrzeń między ciałem a uprzężą, która w efekcie nie trzyma dziecka ciasno i bezpiecznie.

Tak więc podróżując z dzieckiem w samochodzie zimą, zdecydowanie unikaj zakładania dziecku grubych kurtek zimowych.

Co mogę zrobić aby zapewnić mojemu dziecko ciepło bez zakładaniu mu kurtki?

Aby pomóc Ci w podróży samochodem z dzieckiem zimą, przygotowaliśmy listę alternatywnych rozwiązań:

1. Używaj śpiworków zaprojektowanych do fotelików samochodowych.

Śpiworki do fotelików samochodowych BeSafe zostały specjalnie zaprojektowane do używania w fotelikach samochodowych. Otwory w tylnej części śpiworka pozwalają na przeciągnięcie pasów uprzęży do wewnętrznej części śpiworka. Dzięki temu mamy możliwość ciasnego zapięcia dziecka, a ciepły śpiworek spełni swoją rolę utrzymania ciepła.

2. Umieść butelkę z gorącą wodą w foteliku na 5-10 minut przed odjazdem (ale oczywiście wyciągnij ją przed użyciem fotelika)

Umieszczając ciepłą butelkę w foteliku na 5 do 10 minut, możesz z łatwością zapewnić, że dziecko nie usiądzie na zimna powierzchnię. Tą sugestię otrzymaliśmy od użytkowników fotelików BeSafe, dziękujemy!

3. Niech twoje dziecko nosi ubrania wykonane z polaru lub wełny

Te materiały oferują dobre właściwości izolacyjne, jednak nie są na tyle grube aby uniemożliwić ciasne zapięcie uprzęży.

4. Załóż dziecku kurtkę „ze złej strony” po zapięciu uprzęży

Umieść dziecko w foteliku bez założonej kurtki i mocno zaciągnij uprząż. Następnie załóż dziecku kurtkę „ze złej strony”. W ten sposób nałożona kurtka ochroni dziecko przed chłodem.

5. Zawsze miej dodatkowy kocyk w samochodzie

Pozwól dziecku na otulenie się jego ulubionym kocykiem. Dzięki temu dziecku będzie ciepło i przytulnie i co najważniejsze, będzie bezpieczne podczas podróży samochodem.

6. Niech Twoje dziecko nosi założone ponczo

Podczas gdy Twoje dziecko ma założone ponczo, jego tylną część umieść za fotelik, tak aby znajdowała się między fotelikiem a oparciem kanapy. Przednią częścią nakryj zapięte dziecko w foteliku. W ten sposób pod ponczem stworzy się swego rodzaju cieplna bańka a żadna grubsza warstwa materiału nie będzie znajdować między uprzężą a dzieckiem.
Jeżeli nie jesteśmy w posiadaniu poncza, ten sam efekt możemy osiągnąć poprzez wycięcie w kocyku otworu na głowę. Upewnij się jednak, że tylna część poncza/koca leży luźno na foteliku i nigdzie nie jest zatrzaśnięta. Tą sugestię otrzymaliśmy od użytkowników fotelików BeSafe, dziękujemy!

Jak mogę poinformować większą ilość rodziców o tym?

Jednym ze sposobów jest uświadamianie rodziców o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą używanie kurtek zimowych w fotelikach samochodowych oporze wywieszanie plakatów w przychodniach i rozdawanie ulotek. Możesz również udostępniać nasze posty na Facebooku, aby takie wiadomości docierały do jak największej liczby odbiorców.Pierwszy na świecie fotelik dla dzieci od 4 roku życia z homologacją i-Size!

Przeczytaj recenzję fotelika iZi Flex FIX i-Size na blogu fotelove.com.pl